Najprostszym sposobem na przedstawienie OneDrive, będzie przedstawienie go w sytuacji, którą potrafimy sobie wyobrazić. W tym poście:
- OneDrive, będzie magazynem;
- Kurier, będzie łączem Internetowym;
- Paczka, będzie Folderem;
- Rzecz, będzie plikami;
- Złodziej, będzie hakerem;
- Pracownicy, będą pracownikami firmy Microsoft.
Proszę sobie wyobrazić, że jesteś w posiadaniu własnego magazynu. Magazyn ten nie znajduje się jednak w pobliżu Ciebie, tylko np.: w innym mieście lub państwie. Chcesz wysłać paczki do swojego magazynu, przysyłasz zatem kuriera i on je zabiera i umieszcza w Twoim magazynie. Porządkuje je w taki sposób, w jaki Ty chcesz. 1 TB (Terabajt) czyli 1000 GB (Gigabajt) to ogromna ilość miejsca, można przedstawić 1GB jako duży kontener, czyli w Twoim magazynie znajduje się 1000 takich kontenerów. Jeżeli nie będą znajdować się w nim duże paczki wielkości słonia, pomieścisz tam naprawdę dużo paczek i rzeczy. Zawsze masz dostęp do swoich paczek i analogicznie do ich rzeczy, możesz modyfikować, usuwać lub dodawać te rzeczy. Pod warunkiem, że mamy dostęp do kuriera.
Twoi pracownicy lub klienci mogą dostać uprawnienia do Twojego magazynu, folderu lub konkretnego pliku pod warunkiem, że im ich udzielisz. Polityka magazynu pozwala na zarządzanie uprawnieniami, w każdej chwili możesz odebrać uprawnienia lub jeśli nie chcesz o tym pamiętać, istnieje możliwość przydzielenia uprawnienia na konkretny czas np..: na miesiąc, po tym okresie osoba ta, nie będzie miała możliwości ingerencji w daną rzecz lub paczkę.
Polityka magazynu zabezpiecza Twoje paczki i rzeczy. Jeśli złodziej przejmie Twoje paczki, to i tak na nic mu się nie przydadzą, ponieważ zostały one zaszyfrowane (Twoje dane są nie do odczytania, potrzeba do tego specjalnego klucza, którego nie ma w magazynie). Kurier oraz pracownicy magazynu nie mają prawa dostępu do Twoich paczek i nie wykorzystują ich na przykład pod kątem marketingowym. Magazyn ma silną ochronę, nie sposób jest tam się dostać złodziejowi dodatkowo kopia Twoich danych jest przechowywana w innej lokalizacji, w przypadku, gdyby pierwsza uległa zniszczeniu lub byłaby niedostępna przez jakiś czas
Reasumując OneDrive jest „magazynem” Twoich danych, który zapewnia bezpieczne przechowywane plików w chmurze. Może posłużyć jako bezpieczny backup Twoich danych (kopia zapasowa) Możesz zmieniać, dodawać lub usuwać pliki i foldery.
Jeśli masz połączenie z Internetem, to masz równocześnie dostęp do tych plików. Oczywiście dostęp bez Internetu jest możliwy. Wystarczy, że pliki te zostaną wcześniej zapisane na dysku komputera i zmieniona treść zostanie podmieniona zaraz po powrocie dostępu do Internetu (musi być włączona auto-synchronizacja).
Jest dostępny na smartfony lub tablety z systemem Android i iOS, na komputery z systemami: Windows i Mac OS, oraz na każde inne urządzenie, mające dostęp do Internetu i z zainstalowaną przeglądarka Internetową.
Udostępnianie jest łatwe, a za razem bezpieczne, które zapewnia współpracę ze współpracownikami oraz z klientami, dzięki zarządzaniu uprawnieniami. Dane są szyfrowane w momencie przesyłania do OneDrive, jak i w momencie, kiedy znajdują się na nim. W planach Office 365 dla firm miejsce na przechowywanie plików w OneDrive wynosi 1 Terabajt.
Czy jest to dużo?
I tak, i nie. Dla firmy, która pracuje tylko na treści, zdjęciach jest to idealny rozmiar. Może nie być wystarczająca, dla firm, które pracują na dużej ilości audio i wideo, ponieważ te pliki zajmują najwięcej miejsca.
Czy jest odpowiedni dla Twojej firmy?
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Jedni wolą wciąż przetrzymywać swoje dane na komputerach, niż w chmurze. Jednak należy wziąć pod uwagę możliwość awarii, kradzieży, przypadkowego usunięcia danych bądź zaszyfrowania nośnika, na którym dane te przechowujemy. W przypadku jeśli będziesz przestrzegać zaleceń firmy Microsoft powyższe przypadki nie powinny się przydarzyć.
Jesteś zainteresowany przechowywaniem plików w OneDrive? Skontaktuj się z nami, a my rozwiążemy twój problem!