Minister Środowiska wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym zdecydował o wprowadzeniu obowiązku monitorowania składowisk odpadów od 22 lutego 2019 roku. Wprowadzenie ustawy jest wynikiem nasilających się w ostatnich latach zjawisk w zakresie niewłaściwego zarządzania składowaniem odpadów, a w szczególności wielu pożarów w maju 2018 roku.
Kogo dotyczy obowiązek posiadania wizyjnego systemu kontroli?
Obowiązek monitorowania terenu spoczywa na przedsiębiorstwach które magazynują lub składują odpady posiadające właściwości palne, takie jak:
- Paliwo alternatywne oraz odpady przeznaczone bezpośrednio do produkcji takiego paliwa;
- Papier oraz tektura;
- Tekstylia;
- Odpady wielkogabarytowe z wyłączeniem odpadów metali;
- Tworzywa sztuczne, w tym: folię, opony i inne odpady z gumy;
- Drewno i odpady drewnopochodne;
- Odpady pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych;
- Odpady wielomateriałowe złożone z materiałów, o których mowa w pkt.: 2, 3, 5 lub 6.
W jaki sposób ma zostać zainstalowany system?
Kamery mają posiadać tryb pracy zapewniający ciągły podgląd bez zakłóceń, o każdej porze dnia i nocy (automatyczne dostrojenie do warunków pogodowych).Parametry techniczne urządzeń systemu kontroli mają być zgodne z normą: PN-EN 62676-4:2015-06. Dopuszcza się przerwy w rejestracji obrazu wyłącznie w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych systemu, nie dłuższych jednak niż 2 dni w roku i pod warunkiem wcześniejszego poinformowania właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska z przynajmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
System ma zostać zabezpieczony przed utratą zasilania poprzez zapewnienie zasilania awaryjnego przynajmniej przez 2 godziny (wymóg ten znacznie zwiększa koszt monitoringu). Dodatkowo monitoring musi posiadać możliwość podglądu przez Internet w czasie rzeczywistym (w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej nie realizuje się przekazu w czasie rzeczywistym. Zapis obrazu z kamery jest archiwizowany i przechowywany na elektronicznym nośniku informacji w jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez MON). Dostęp do monitoringu (login oraz hasło) należy przekazać do odpowiedniego WIOŚ-iu (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska). Udostępnienie zapisanego obrazu lub jego kopii odbywa się niezwłocznie na pisemne żądanie uprawnionego podmiotu. Obraz z kamer ma być zdatny do odtworzenia z zastosowaniem tzw. stop-klatki, ma też pozwolić na identyfikację pojawiających się na nim osób. Dodatkowo musi zawierać datę oraz czas zarejestrowanych zdarzeń i czynności oraz ma pozostać w niezmienionej postaci.
Pojemność nośnika ma umożliwić przechowywanie i odtwarzanie zarejestrowanego obrazu przez co najmniej miesiąc od daty dokonania zapisu, po upływie którego zarejestrowany obraz ulega automatycznemu zniszczeniu. Nośnik powinien być należycie przechowywany i zabezpieczony – w szczególności przed utratą danych, szkodliwym działaniem środków chemicznych, temperatury, światła, promieniowania, pożaru oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także dostępem osób nieuprawnionych.
Pomieszczenie, w którym przechowywany będzie nośnik powinno stanowić odrębną strefę pożarową, oddzieloną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202, 1202, 1276, 1496 i 1669), które określa warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Elementy oddzielenia przeciwpożarowego oddzielające pomieszczenie powinny posiadać klasę odporności ogniowej co najmniej REI 120 oraz powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 m od miejsca magazynowania lub składowania odpadów.
Teren Przy wejściu do miejsca magazynowania lub składowania odpadów objętego systemem kontroli, umieszcza się informację o prowadzeniu wizyjnego systemu kontroli. Monitoring ma umożliwiać rejestrację obrazu obejmującą całą powierzchnię magazynowanych bądź składowanych odpadów wraz drogami dojazdowymi (wewnętrznymi) znajdującymi się na terenie przedsiębiorstwa oraz pasem zewnętrznym otaczającym miejsce magazynowania lub składowania odpadów o minimalnej szerokości 5 m, pod warunkiem, że przedsiębiorstwo posiada prawa własnościowe do tej powierzchni. W przedsiębiorstwach, których powierzchnia magazynowanych lub składowanych odpadów wynosi ponad 2 hektary, dopuszcza się rejestrację obrazu obejmującą pas o minimalnej szerokości 15 m liczony poziomo od krawędzi zewnętrznej magazynowych lub składowanych odpadów do wewnątrz. Jeżeli odpady są magazynowane bądź składowane w pomieszczeniu zamkniętym dopuszcza się rejestrację do granicy ścian wewnętrznych pomieszczenia (bez pasa otaczającego to miejsce) wliczając w to rejestrację obrazu bramy wjazdowej i wyjazdowej do tego pomieszczenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem wymogów odnośnie pomieszczenia – te wchodzą w życie 22 lutego 2021 r.
Co po 22 lutego?
Po wejściu w życie ustawy Inspektorzy Ochrony Środowiska, będą mogli przeprowadzać niezapowiedziane kontrole przez całą dobę. Za niestosowanie się do ustawy grozi grzywna 5 tys. złotych (jeżeli dany podmiot będzie notorycznie łamał ustawę to zostanie zastosowany odpowiedni mnożnik tej kwoty).
Czasu na dostosowanie się do wymogów rozporządzenia jest bardzo mało, a znalezienie wykonawcy monitoringu w krótkim terminie jest bardzo trudne. Wychodzimy do Państwa z pomocą proponując gotowe, spełniające powyższe wymogi systemy monitoringu oraz krótki czas przygotowania i wykonania instalacji. Dodatkowo monitoring możemy dostarczyć w formie leasingu. Gwarantujemy, że oferowane przez nas systemy kontroli wizyjnej spełniają wszystkie wymogi włącznie z projektem rozporządzenia z 28 listopada.
Jeśli nie posiadają Państwo systemu monitoringu lub posiadają i chcą zweryfikować, czy spełnia wymogi rozporządzenia, to zapraszamy do kontaktu!